8′ 6″ Wide
20′ Long
7′ Interior Height
2- 5200 lb Axles with EZ Lube Hubs
Electric Brakes
9990 lb GVWR
7000 Lb Jack
12″ Extended Tongue
2 5/16″ Coupler
16″ On Center Floor and Walls
Beavertail
Rear Ramp Door with Ramp Flap
36″x 78″ RV Door with Bar Lock
Aluminum Door Hold Back
ST225/75R15 Radial Tires on Silver Mods
Mounted Matching Spare Tire (Interior)
3/4″ High Performance Floor
Engineered Wood Walls and Floor
Built-In Step
2- 12V Dome Lights
7 Way Plug
4- D-Rings
2- Flow-Thru Wall Vents
24″ Stoneguard
LED Lights
RECOVR 3 Years GPS Tracking System
!!! 3% CONVENIENCE FEE FOR CREDIT CARD !!!
Delivery Available – Call for a Quote
Spencer Trailers, Inc.
www.spencertrailers.com
291 West State Rd 46
Spencer, IN, 47460
(812) 829-0226
| VIN: | 721BE2021TW202197 |
| Condition: | New |
| Year: | 2026 |
| Manufacturer: | Darkhorse Cargo |
| Model: | DHW8.5X20TA52 |
| Floor Length: | 240" or 20' |
| Width: | 8' 6" |
| Weight: | 3900.00 lbs |
| GVWR: | 9990.00 lbs |
| Payload Capacity: | 6090.00 lbs |
| Axle Capacity: | 5200.00 lbs |
| Color: | Silver |
Please enter your contact information and one of our representatives will get back to you with more infomation.