





















NEW FOR 2026: 6 Year Structural Warranty, 2 Year Comprehensive Warranty
102″ Wide
32′ Long (20′ + 12′ Dovetail)
2- 12000 lb Axles with Oil Bath Hubs
Electric Brakes with ABS (Anti-Lock Brakes)
25900 lb GVWR
HS Adjustable Suspension
2- 20000 lb Hydraulic Jacks
30k Square Adjustable Gooseneck Coupler (2 5/16″ Ball)
Engineered Beam
12″ On Center Crossmembers
10′ Engineered Step-Deck with Slide-In ramps
12′ Fully Automatic/Hydraulic Dovetail with Full Steel Runner with Cleats and 5Amp Charger
2- Front Retractable Steps
2- Mid Turn-Light/Step Combo
14″x 14″x 42″ Underslung Storage Box
Winch Mounting Plate with Neck Storage
ST215/75R17.5 Dual 18-Ply Radial Tires
Aluminum Outer Wheels
Matching Spare Tire (Steel Wheel)
2″ Treated Wood Floor
Rub Rail with Stake Pockets and Pipe Spools
Slide Track on Passenger Side with 1 Welded Ratchet
6- 4″ Slide Ratchets
2- Sets of Extra Clearance Lights
2- 6″ Oval Caution Flashers with Switch
All LED Lights
Back-Up Lights
7 Watt Solarpulse Charging System
RECOVR 3 Years GPS Tracking System
!!! 3% CONVENIENCE FEE FOR CREDIT CARD !!!
Delivery Available – Call for a Quote
Spencer Trailers, Inc.
www.spencertrailers.com
spencertrailers@sbcglobal.net
291 West State Rd 46
Spencer, IN, 47460
(812) 829-0226
| VIN: | 46UDF3220T1312695 |
| Condition: | New |
| Year: | 2026 |
| Manufacturer: | Diamond C Trailers |
| Model: | SDX212L 32X102HDT |
| Floor Length: | 384" or 32' |
| Width: | 102" or 8' |
| Weight: | 10070.00 lbs |
| GVWR: | 25900.00 lbs |
| Payload Capacity: | 15830.00 lbs |
| Axle Capacity: | 12000.00 lbs |
| Color: | Black |
Please enter your contact information and one of our representatives will get back to you with more infomation.