No images found.
NEW FOR 2026: 6 Year Structural Warranty, 2 Year Comprehensive Warranty
83″ Wide
14′ Long
6000 lb Straight Axle with EZ Lube Hubs
Electric Brakes
6000 lb GVWR
2k Flip Jack
2″ 10k Coupler
4″ Channel Tongue
48″ Spring Assist Bi-Fold Gate
Smooth Fenders
10″x 13″ Lockable Steel Tool Box
Front Mudshield with LED Work Lights
ST235/75R15 Radial Tire with Black Aluminum Wheels
Matching Spare Tire
Under Frame Retractable Spare Tire Mount
2″ Treated Wood Floor
2 Extra Stake Pockets (5 Total)
4- Retractable Ratchet Straps
2 3/8″ Pipe Top Rail
Integrated Tie Downs
LED Lights
!!! 3% CONVENIENCE FEE FOR CREDIT CARD !!!
Delivery Available – Call for a Quote
Spencer Trailers, Inc.
www.spencertrailers.com
spencertrailers@sbcglobal.net
291 West State Rd 46
Spencer, IN, 47460
(812) 829-0226
| VIN: | 46UDU1415T1312156 |
| Condition: | New |
| Year: | 2026 |
| Manufacturer: | Diamond C Trailers |
| Model: | PSA106 14X86 |
| Floor Length: | 168" or 14' |
| Width: | 83" or 6' |
| Weight: | 1740.00 lbs |
| GVWR: | 6000.00 lbs |
| Payload Capacity: | 4260.00 lbs |
| Axle Capacity: | 6000.00 lbs |
| Color: | Cement Gray |
Please enter your contact information and one of our representatives will get back to you with more infomation.