














5′ Wide
8′ Long
5′ 6″ Interior Height
3500 lb Axle with EZ Lube Hubs
2990 lb GVWR
Top Wind Jack with Sand Pad
2- Rear Stabilizer Jacks
2″ Coupler
Rear Ramp Door with Ramp Flap
24″x 60″ DH Side Door with Bar Lock
ST205/75R15 Radial Tires on Silver Mods
Mounted Matching Spare Tire (Interior)
3/4″ High Performance Floor
Engineered Wood Walls
Cross-Track Recessed in Walls
1 Piece Aluminum Roof
12V LED Dome Light
4 Way Plug
4- D-Rings
2- Flow-Thru Wall Vents
24″ Stoneguard
LED Lights
!!! 3% CONVENIENCE FEE FOR CREDIT CARD !!!
Delivery Available – Call for a Quote
Spencer Trailers, Inc.
www.spencertrailers.com
spencertrailers@sbcglobal.net
291 West State Rd 46
Spencer, IN, 47460
(812) 829-0226
| VIN: | 721BE0812TW201897 |
| Condition: | New |
| Year: | 2026 |
| Manufacturer: | Darkhorse Cargo |
| Model: | DHW5X8SA30 |
| Floor Length: | 96" or 8' |
| Width: | 60" or 5' |
| Weight: | 1060.00 lbs |
| GVWR: | 2990.00 lbs |
| Payload Capacity: | 1930.00 lbs |
| Axle Capacity: | 3500.00 lbs |
| Color: | Silver |
Please enter your contact information and one of our representatives will get back to you with more infomation.