

























NO FET TAX!
108″ Wide
38′ Long (26′ + 12′ Dovetail)
2- 16000 lb Axles with Oil Bath Hubs
Electric/Hydaulic Brakes
40000 lb GVWR
HD Adjustable Suspension
2- 20k Hydraulic Jacks
Shocker Hitch
7’x 8′ Deck On The Neck
12″ On Center Crossmembers
12′ Fully Automatic/Hydraulic Dovetail with Full Steel Runner with Cleats and 5Amp Charger
2- Front Retractable Steps
2- Mid Turn-Light/Step Combo
2- Extra Retractable Steps
Winch Mounting Tray
18-Ply Radial Tires
Aluminum Outer Wheels
Matching Spare Tire (Steel Wheel)
Oak Flooring
Cable Winch Under Frame Retractable Spare Tire Mount
Slide Track with 1 Welded Ratchet
8- 4″ Slide Ratchets
3- Underslung Tool Boxes
102″ Underslung Dunnage Rack
Full Width Chain Rack
Trojan Battery Upgrade
7 Watt Solarpulse Charging System
10 Pair of Extra Clearance Lights
2- 6″ Oval Caution Flashers with Switch
Bolt-On LED Flood Lights
All LED Lights
Back-Up Lights
!!! 3% CONVENIENCE FEE FOR CREDIT CARD !!!
Spencer Trailers, Inc.
www.spencertrailers.com
spencertrailers@sbcglobal.net
291 West State Rd 46
Spencer, IN, 47460
(812) 829-0226
| VIN: | 46UFU3823P1274598 |
| Condition: | Used |
| Year: | 2023 |
| Manufacturer: | Used |
| Model: | FMAZ216HDT 38X102 |
| Floor Length: | 432" or 36' |
| Width: | 108" or 9' |
| GVWR: | 40000.00 lbs |
| Payload Capacity: | 40000.00 lbs |
| Axle Capacity: | 16000.00 lbs |
| Color: | Black |
Please enter your contact information and one of our representatives will get back to you with more infomation.