















102″ Wide
25′ Long (20′ + 5′ Self-Cleaning Dovetail with Mammouth Ramps)
2- 8000 Axles with Oil Bath Hubs
Electric Brakes
17500 lb GVWR
2- 14000 lb Drop-Leg Jacks
12″ I-Beam Neck
2 5/16 Demco EZ Latch Gooseneck Coupler
Low Profile Frame
Mammouth Ramps with Hold-Down Latches
2- Front Retractable Steps
2- Mid-Deck Steps
Lockable Tool Box Between Neck Uprights
Lockable Chain Tray with Lid
ST215/75R17.5 18-Ply Radial Tires
Matching Spare Tire
Spare Tire Mount
Treated Pine Floor
Rub Rail with Stake Pockets
LED Lights
!!! 3% CONVENIENCE FEE FOR CREDIT CARD !!
Delivery Available – Call for a Quote
Spencer Trailers, Inc.
www.spencertrailers.com
spencertrailers@sbcglobal.net
291 West State Rd 46
Spencer, IN, 47460
(812) 829-0226
| VIN: | 5M4LF252XTS051026 |
| Condition: | New |
| Year: | |
| Manufacturer: | Liberty |
| Model: | LF16K102X20+5 |
| Floor Length: | 300" or 25' |
| Width: | 102" or 8' |
| Weight: | 4900.00 lbs |
| GVWR: | 17500.00 lbs |
| Payload Capacity: | 12600.00 lbs |
| Axle Capacity: | 8000.00 lbs |
| Color: | Black |
Please enter your contact information and one of our representatives will get back to you with more infomation.