




















NEW FOR 2026: 6 Year Stuctural Warranty, 2 Year Comprehensive Warranty
PACESETTER EDITION
102″ Wide
40′ Long (28’+ 12′ Dovetail)
2- 16000 lb Axles with Oil Bath Hubs
Electric/Hydraulic Disc Brakes
40000 lb GVWR
Heavy Duty Adjustable Suspension
Pacesetter Edition Includes: (Dual 20k Hydraulic Jacks, 14″x 14″x 42″ Underslung Storage Box, 2- Bolt-On Flood Lights, 4- Pair of Extra Clearance Lights, 7 Watt Solarpulse Charging System)
40k Square Gooseneck Coupler (3″ Ball)
Grade 80 Engineered Neck
12″ On Center Crossmembers
12′ Fully Automatic/Hydraulic Dovetail with Full Steel Runner with Cleats and 5Amp Charger
2- Front Retractable Steps
2- Mid Turn-Light/Step Combo
2- Extra Retractable Steps
Winch Mounting Tray
ST235/75R17.5 Dual 18-Ply Radial Tires
Aluminum Outer Wheels
Matching Spare Tire (Steel Wheel)
Oak Flooring
Cable Winch Under Frame Retractable Spare Tire Mount
Slide Track on Both Sides with 1 Welded Ratchet
8- 4″ Slide Ratchets
4 Sets of Extra Clearance Lights (8 Pair Total)
2- 6″ Oval Caution Flashers with Switch
All LED Lights
Back-Up Lights
RECOVR 3 Years GPS Tracking System
!!! 3% CONVENIENCE FEE FOR CREDIT CARD !!!
Delivery Available – Call for a Quote
Spencer Trailers, Inc.
www.spencertrailers.com
spencertrailers@sbcglobal.net
291 West State Rd 46
Spencer, IN, 47460
(812) 829-0226
| VIN: | 46UDF4028T1310119 |
| Condition: | New |
| Year: | 2026 |
| Manufacturer: | Diamond C Trailers |
| Model: | FMAX216 HDT 40X102 |
| Floor Length: | 480" or 40' |
| Width: | 102" or 8' |
| Weight: | 10980.00 lbs |
| GVWR: | 40000.00 lbs |
| Payload Capacity: | 29020.00 lbs |
| Axle Capacity: | 16000.00 lbs |
| Color: | Black |
Please enter your contact information and one of our representatives will get back to you with more infomation.