















Price Includes: 3- 4′ Tall, 14′ Long, 12 Yard Bins.
14′ Long
2- 7000 LB Axles with EZ Lube Hubs
Electric Brakes
14000 lb GVWR
Hydraulic Jack
2 5/16″ Adjustable Coupler
Diamond Plate Fenders
Tilt-Deck with Knife Edge
ST235/85R16 14-Ply Radial Tires
Matching Spare Tire
Solar Charger
Electric Tarp
Wireless Hydraulic Remote
LED Lights
RECOVR 3 Year GPS Tracking System
THIS PRICE IS FOR THE TRAILER ONLY – BINS ARE ADDITIONAL
!!! 3% CONVENIENCE FEE FOR CREDIT CARD !!!
Delivery Available – Call for a Quote
Spencer Trailers, Inc.
www.spencertrailers.com
spencertrailers@sbcglobal.net
291 West State Rd 46
Spencer, IN, 47460
(812) 829-0226
| VIN: | 5WWBR1426T6045471 |
| Condition: | New |
| Year: | 2026 |
| Manufacturer: | Delco Trailers |
| Model: | R214 |
| Floor Length: | 168" or 14' |
| Weight: | 3744.00 lbs |
| GVWR: | 14000.00 lbs |
| Payload Capacity: | 10256.00 lbs |
| Axle Capacity: | 7000.00 lbs |
| Color: | Black |
Please enter your contact information and one of our representatives will get back to you with more infomation.