





















8′ 6″ Wide
16′ Long
7′ Interior Height
2- 5200 lb Axles with EZ Lube Hubs
Electric Brakes
9990 lb GVWR
7000 LB Jack
12″ Extended Tongue
2 5/16″ Coupler
16″ On Center Floor, Walls and Roof
Rear Ramp Door with Ramp Flap
36″x 78″ RV Door with Bar Lock
Aluminum Door Hold Back
ST225/75R15 Radial Tires on Silver Mods
Mounted Matching Spare Tire (Interior)
3/4″ High Performance Floor
Engineered Wood Walls
Cross-Track Recessed in Walls
1 Piece Aluminum Walk-On Roof
5- HD Aluminum Ladder Racks (Aluminum Ladder Rack Over Tongue, Rear Ladder Rack with Bumper, 3 HD Ladder Racks)
3- 12V LED Dome Lights
2 Pair of Extra Clearance Lights (4 Pair Total)
Extra Pair of Tail/Brake Lights
1 Adjustable Light Bar with Switch Above Rear Door
7 Way Plug
1 Motor Base Plug with 2 Receptacles
4- D-Rings
2- Flow-Thru Wall Vents
24″ Stoneguard
LED Lights
RECOVR 3 Years GPS Tracking System
!!! 3% CONVENIENCE FEE FOR CREDIT CARD !!!
Delivery Available – Call for a Quote
Spencer Trailers, Inc.
www.spencertrailers.com
spencertrailers@sbcglobal.net
291 West State Rd 46
Spencer, IN, 47460
(812) 829-0226
| VIN: | 721BE1821TW202263 |
| Condition: | New |
| Year: | 2026 |
| Manufacturer: | Darkhorse Cargo |
| Model: | DHF8.5X18TA52 |
| Floor Length: | 216" or 18' |
| Width: | 8' 6" |
| Weight: | 3635.00 lbs |
| GVWR: | 9990.00 lbs |
| Payload Capacity: | 6355.00 lbs |
| Axle Capacity: | 5200.00 lbs |
| Color: | Silver |
Please enter your contact information and one of our representatives will get back to you with more infomation.