


















6′ Wide
16′ Long
6′ 6″ Interior Height
2- 5200 lb Torsion Axles with EZ Lube Hubs
9990 lb GVWR
2 5/16″ Coupler
54″ Reinforced Door 4″ Thick (R-28) Roof and Walls
564 Cubic Feet Interior Volume
GOVI Arktik 2000US Refrigeration Unit (Super Quiet)
0 to 50 Degree Temperature Range
1 Piece Seamless Fiberglass Construction
Interior Antimicrobial Gel Coating
Trailer is NSF Certified
Side Door with Step
Removeable Rear Step
ST225/75R15 Radial Tires
LED Lighting
Back-Up Lights
E-Track Ready
Polar King is ISO Certified
RECOVR 3 Years GPS Tracking System
!!! 3% CONVENIENCE FEE FOR CREDIT CARD !!!
Spencer Trailers, Inc.
www.spencertrailers.com
spencertrailers@sbcglobal.net
291 West State Rd 46
Spencer, IN, 47460
(812) 829-0226
| VIN: | 1P9RD1620SF190608 |
| Condition: | New |
| Year: | 2025 |
| Manufacturer: | Polar King Mobile |
| Model: | PKM616 |
| Floor Length: | 192" or 16' |
| Width: | 72" or 6' |
| Weight: | 3300.00 lbs |
| GVWR: | 9990.00 lbs |
| Payload Capacity: | 6690.00 lbs |
| Axle Capacity: | 5200.00 lbs |
| Color: | White |
Please enter your contact information and one of our representatives will get back to you with more infomation.