


















NEW FOR 2026: 6 Year Stuctural Warranty, 2 Year Comprehensive Warranty
102″ Wide
35′ Long (23′ + 12′ Hydraulic Dovetail)
2- 12000 lb Axles with Oil Bath Hubs
Electric Brakes with ABS (Anti-Lock Brakes)
25900 lb GVWR
HD Adjustable Suspension
2- 20000 lb Hydraulic Jacks
30k Curt Gooseneck Coupler (2 5/16″ Ball)
Grade 80 Engineered Neck
12″ On Center Crossmembers
12′ Fully Automatic/Hydraulic Dovetail with Full Steel Runner with Cleats and 5Amp Charger
Lithium Battery Upgrade
2- Front Retractable Steps
2- Mid Turn-Light/Step Combo
Winch Mounting Tray
ST215/75R17.5 Dual 18-Ply Radial Tires
Aluminum Outer Wheels
Matching Spare Tire (Steel Wheel)
Cable Winch Under Frame Retractable Spare Tire Mount
2″ Treated Wood Floor
Slide Track with 1 Welded Ratchet (Passenger Side)
6- 4″ Slide Ratchets
7- Ratchet Straps
4- Pair of Extra Clearance Lights
2- 6″ Oval Caution Flashers with Switch
All LED Lights
Back-Up Lights
7 Watt Solarpulse Charging System
RECOVR 3 Years GPS Tracking System
!!! 3% CONVENIENCE FEE FOR CREDIT CARD !!!
Delivery Available – Call for a Quote
Spencer Trailers, Inc.
www.spencertrailers.com
spencertrailers@sbcglobal.net
291 West State Rd 46
Spencer, IN, 47460
(812) 829-0226
| VIN: | 46UDF3527T1312494 |
| Condition: | New |
| Year: | 2026 |
| Manufacturer: | Diamond C Trailers |
| Model: | FMAX212 HDT 35X102 |
| Floor Length: | 420" or 35' |
| Width: | 102" or 8' |
| Weight: | 9200.00 lbs |
| GVWR: | 25900.00 lbs |
| Payload Capacity: | 16700.00 lbs |
| Axle Capacity: | 12000.00 lbs |
| Color: | Black |
Please enter your contact information and one of our representatives will get back to you with more infomation.